Działalność społeczna

Działalność społeczna i wolontariat jest ważnym elementem naszej aktywności. Podejmowane przez nas różnorodne inicjatywy angażują i integrują całą społeczność szkolną. Uczą dzieci wrażliwości i uważności na potrzeby innych, tolerancji, empatii. Szczególnie działania społeczne we wspólnocie rówieśniczej, przy wsparciu i uczestnictwie osób dorosłych otwierają na drugiego człowieka i potrzeby otaczającego nas świata. Dlatego nasze działania są różnorodne: od działań na rzecz człowieka, po dbanie o środowisko, które ulega degradacji.

W klasach starszych funkcjonuje program szkolnego wolontariatu. Działa on zarówno na poziomie aktywności szkolnych, jak pomoc koleżeńska i społeczna, po działania na rzecz rozwoju życia kulturalnego i dbałości o środowisko naturalne.

Co roku podczas kiermaszów chętnie zbieramy środki na pomoc dzieciom, które potrzebują ich bardziej niż my. Stanęliśmy na wysokości zadania angażując się w pomoc uchodźcom. Otworzyliśmy dla naszych rówieśników z Ukrainy oddziały szkolne, aby mogli oderwać się od rzeczywistości, która była przerażająca i pełna lęku i podarować im odrobinę normalności. Nie zapominamy również o seniorach, dla których każdego roku organizujemy paczki świąteczne. Dzieci, szczególnie te najmłodsze razem z wychowawcami organizują zbiórki dla schronisk, w których mieszkają bezpańskie zwierzęta.

Pomoc wolontariuszy jest mile widziana w akcjach pomocy rówieśniczej – odrabianie lekcji, nauka języka, dzielenie się własnymi pasjami, zabawa z dziećmi na świetlicy.

Motywujemy dzieci do własnych inicjatyw, prowadzimy różnego rodzaju działania, np.: sklepik szkolny, z którego zyski inwestujemy w dodatkowy sprzęt sportowy na rzecz społeczności szkolnej. W sklepiku często znajdziemy asortyment samodzielnie wykonany przez uczniów. Uważamy, że korzystanie ze sprzętów, które zakupiono dzięki wolontariackiej pracy dzieci pozwala docenić włożony trud, a też łatwiej jest dbać o przedmioty, na które pracujemy.